Aile Terapisti Nedir?

Aile terapisti, aile içi yaşanan sorunların çözümüne yardımcı olan terapistdir.

Aile terapisti, aile olmanın getirdiği uyumun bozulması karşılıklı taleplerin arttığı ve sonuca varamayan çiftlerin uzlaşma arması neticesinde başvurdukları kalıcı çözümler üretebilen psikologlardır. Çözüm odaklı gerçekleştirilen seanslar ile ailenin uyumunu tekrar yakalaması, dengenin sağlanması, birlikte mutlu olmak için çaba harcanması esaslarına dayanır.

Aile Terapisi; Psikoterapi eğitimi almış konusunda deneyimli, tüm teknik yöntemleri bilen ve uygulama konusunda bilinçli klinik deneyime sahip psikolog, psikolojik danışmanların yapması gereklidir.

Aile Terapisinin Hedefleri Nelerdir?

Birey, yaşam birikimi ve tecrübeleri ile belirli bir olgunluğa geldiğinde, doğruları ve yanlışları kendi içsel dürtü ve düşünceleri ile belirler. Bu seçim kendisi için doğru olduğu kadar içinde bulunduğu toplum içinde doğru kabul edilebilir.

Evlilik, bireyin bu olgunluğa geldiğinde yapmış olduğu bir seçim ile başlar.  iki kişinin hayatlarını birleştirmesi daha güvenli, daha mutlu ve huzurlu bir hayatı hedeflemeleri ile gerçekleşir. Duygusal ve dürtüsel çekim yerini sevgi ve saygıya bıraktığı zaman ise bireyler geçmiş deneyimleri ile eşlerini şekillendirmeye çalışır. Eşit, yakın sosyal yaşantılar yaşayan bireyler anlaşma konusunda çok az problem çekerken, günümüzde farklı kültürlerin birleştiği kozmopolit alanlarda farklılıklar kaçınılmazdır. Bu farklı düşünceler çatışmalara, çatışmalar kavga yada huzursuzluklara sebep olur. Aile kavramının temellerini sarsar.

İnsan olmanın temelinde hoşgörü, öğrenme ve toplu yaşam vardır. Aile terapisti birlikte nasıl yaşanması gerektiğini, unutulmuş değerlerin hatırlatılması, aynı yöne bakmanın farklı yönlere bakmaktan daha kolay olduğunu bilimsel olarak bireylere öğretir. İletişim yöntemlerindeki eksiklikleri belirler, doğru iletişimin nasıl olacağını uygulamalı olarak yaşatır. Sorunlara kalıcı yöntemler belirler ve kabullenmeyi öğretir. Tüm bu sürece aile terapisi diyoruz.

Aile Terapisi Nasıl Yapılmalıdır?

Birinci Aşama Doğru İletişim,

İletişim, ailenin sürekliliğini sağlayan en önemli unsurdur. Doğru iletişimi kuramayan bireyler aile yaşantılarının sürekliliğini sağlamak da sıkıntı yaşar. Bunun bir terapist önünde belirlenmesi kişinin nasıl bir iletişim kurduğunu kişiye gösterir. Söz kesmek, karşı tarafı dinler gibi yapmak, konuşmalarında iğneleyici yada suçlayıcı konuşmak kişinin geçmiş yaşamından bu gününe taşıdığı öğreti ve alışkanlığıdır. Birey yaptıklarının kimi zaman farkında bile değildir. Doğru iletişimi öğrenme ile başlayan seanslar çok hızlı ilerler.

İkinci Aşama Tespit,

Aile terapisi ne çiftler birlikte katılmalıdır. Bireysel problemlerin, ruh sağlığındaki bozulmaların gören, aile terapisti çiftlerden birini ya kendi yada konuda uzman başka bir psikologa yönlendirir. Bu ruhsal problemin giderilmesi de çiftin sorunlarını çözmede başka bir adım olacaktır.

Bir seans örneği ,

Uzun yıllar çocuk sahibi olamayan aile zaman içerisinde ilişkilerinin sıradanlaştığı düşüncesi ile aile terapistine başvurur. Ailenin problemlerini dile getirme şekli birbirlerine verdikleri rahatsızlık dan çok eşin çocuk özleminden kaynaklandığını saptayan terapist, bayanı yetişkin psikologuna yönlendirir. Alınan sonuç ailenin çok şaşıracağı bir şekil alır. Bayanın çok çocuk istemesi olağan fakat anne olma korkusu ise sıra dışıdır. Bu ikilem bayanın bilinç altında, korkularını yenmeden sahip olacağı çocuk ailesinin dağılmasına ve eşinin ona olan sevgisinin bölünmesi düşünceleri ile depresyona girmesine sebep olmuş. ( Seans örneği aile ve ferdi izni ile yayınlanmıştır. 2010 – Demir ve Mualla Çifti )

Görüldüğü üzere problemlerimizin ne olduğu, kulaktan dolma arkadaş tavsiyeleri ile değil doğru ve planlanmış bir aile terapisi ile gerçekleşebilir.

Üçüncü Aşama Sonuç,

Doğru iletişimi öğrene çift karşılıklı saygı ve sevgiyi geliştirmek için çaba harcamalıdır. Bu süreç ailenin birbirine yakınlaşma, gerçekten zaman ayırma dostluk kurabilme aşamalarını kapsar. Bir çok çiftin boşanma arifesinde geldiği Merkezimizden Çocuğumuz mu olsa, ailemiz ne kadar değerli ve güzel dilekleri ile ayrıldığına şahit olmuşuzdur. Yada küçük bir sorunun aslında ne kadar büyük sorunlara yol açtığını mutluluğun bireysel mutluluktan geçtiğini daha fazla zorlamanın fayda göstermediği ailelerde görmüşüzdür.

Aile Terapisi Gizlilik (Mahremiyet) ve Mülkiyet

Mülkiyet hakkı insanların neyin kendisine ait olduğunu neyin bir başkasının olduğunu bilmesi ve bir başkasına ait olanda izinsiz tasarruf yetkisi olmadığının idrakine varması demektir. Aile olmak her şeyi paylaşmak anlamına gelmez, saygıyı oluşturmak haklarınızı bilmekle başlar. Aile terapisinde gizlilik ise bir ferdin kendine ait herhangi bir paylaşımın, aile fertlerine izinsiz olarak aktarılmamasını içerir. Doğru bir aile terapisinde özel kalması gerek her husus danışman ve danışan arasında kalır. Bu ileride yaşanacak saygı ve güveni korumak içindir.

psikolog-dokunmak

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA Etik konularla ilgili süpervizyon çalışmalarında   Öğrencilerin ortaya …

asperger-sendronu

ASPERGER SENDROMU

ASPERGER SENDROMU Asperger Sendromu (AS)1944´de Avusturyalı hekim Hans Asperger tarafından “otistik piskopati” …

misofonya

Misofonya İşitsel Algı Bozukluğu Sendromu

Misofonya Nedir? Misofonya işitel algı bozukluğu olarak tanımlanan, bireyin bağzı seslere karşı seçici davranması, …