Çift Terapisi

Çift terapisi ve danışmanlığı

Çift Terapisi ve Çift Danışmanlığı

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, bireysel olmayan çoğul ilişkilerde kullanılan terapi yöntemidir. Bireysel terapiden oldukça farklıdır. Çift olmak mutlaka evli olmak yada aile olmak anlamına gelmez. Çift olmayı birlikte bir yaşamı sürdüren en küçük topluluk şekilde adlandırabiliriz. Çift olmak paylaşılan yaşamı birbirlerinin özel yaşantısı ve özlük haklarını çiğnemeden, mutlu ve kaliteli bir şekilde sürdürülmesi ile olur. Çift terapisi, çiftin ilişkilerindeki güçlü yanları ön plana çıkarmak, zayıf ve olumsuz yanları güçlendirmeye çalışmak, anlaşmazlıkları uzlaşma ile çözmeye dayanır.

Aile ve çift terapisti, aile olmanın getirdiği uyumun bozulması karşılıklı taleplerin arttığı ve sonuca varamayan çiftlerin uzlaşma arması neticesinde başvurdukları kalıcı çözümler üretebilen psikologlardır. Çözüm odaklı gerçekleştirilen seanslar ile ailenin uyumunu tekrar yakalaması, dengenin sağlanması, birlikte mutlu olmak için çaba harcanması esaslarına dayanır. Geniş yazıyı buradan okuyabilirsiniz!

Çift Terapisine Kimler Başvurmalı?

Çift Terapisi
Çift Terapisi

Çift Terapisi

Uzun yıllardır çift olarak yaşayan birbirine değer veren kişiler, artık ilişkilerinde eski heyecanın mutluluğun olmadığını hisseder. Birbirlerini halen çok sevdiğini bilen bu çiftler ayrılmak istemezler. İlişkilerinin eski heyecanını kazanması birbirlerine karşı bilmeden yaptıkları hataların farkında lığının artması için çift terapisine gelirler.

Bir çift terapi örneği;

İlişkilerinde altı yılını doldurmuş bir çift üniversitede eğitim hayatlarının 4 yılını birlikte geçirdikten sonra iş hayatına atılmış fakat ilişkilerini devam ettirebilmişlerdir. Bayan evlilik düşüncesi içerisinde iken erkek halen iş hayatının hırsları içerisinde zaman kaybetmektedir. ilişkileri 6 yıldan sonra çok yıpranmış, evlilik mi yoksa ayrılık mı derecesine gelmişlerdir. Bu yol ayrımında onlara ilişkilerinin değeri hatırlatılmış, kaybedilen saygı kazanmış evliliğin ve ilişkilerinin kıymetini anlamışlardır.

Bir diğeri ise evlenmeden önce mutlu bir flört dönemi geçiren bir çiftin evliliğe hazır olup olmadığı, evlilik ile sevgililik arasındaki farkları öğrenmesi, ileride evliliğin ilişkilerine mutluluk mu yoksa sıkıntımı olacağını anlamak için çift danışmanlığı alınmalıdır.

Genç çiftler ilişkilerini şekillendirirken, aile ve çevrelerinden aldıkları nasihatler dışında bilimsel olarak bir ilişkinin nasıl daha düzeyli ve anlaşılır olabileceğini öğrenmeleri açısından çift terapisi önemlidir.

Evlilik Danışmanılığı

Ülkemizde evlilikler eskisi kadar uzun sürmüyor. Evliliklerin hemen boşanma oranları çok yüksek peki neden? Çiftler evlilik için uzun süre bekliyor, flört döneminde çok mutlular fakat evlendikleri an sıkıntılar baş göstermeye başlıyor. Verilen sözler unutuluyor hatta kanlı bıçaklı kavgalı olarak bitebiliyor evlilikler. İnsanların birbirini anlaması, birbirine değer vermesi, bir şeyi gerçekten kendisi için istemesi gerektiğini öğrenmeli daha sonra evliliğe hazır olup olmadığını düşünmeli bu konuda gerekirse bir uzmandan destek almalıdır. Tüm olumlu düşünceler yanında evleneceği kişiyi yalnızca duygusal olarak değil mantığı ile yorumlamalı bu konuda da gerekirse mutlaka destek almalı. Anlaşmanın çok önemli olduğu evliliğin öylesine yapılmaması gerektiği gerçeği kesinleştirilmelidir. Evliliğin maddi çıkarlara dayanmaması gerektiği, yalnızca fiziki görünüşlerin evlilik için yeterli olmadığı, sosyal yaşamın, evlilik için önemini kavramak için sizde profesyonel yardım almalısınız!

Detaylı bilgi için merkezimizi arayabilirsiniz. Yada aile terapisti yazımızı okuduktan sonra karar verebilirsiniz.

psikolog-dokunmak

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA Etik konularla ilgili süpervizyon çalışmalarında   Öğrencilerin ortaya …

asperger-sendronu

ASPERGER SENDROMU

ASPERGER SENDROMU Asperger Sendromu (AS)1944´de Avusturyalı hekim Hans Asperger tarafından “otistik piskopati” …

misofonya

Misofonya İşitsel Algı Bozukluğu Sendromu

Misofonya Nedir? Misofonya işitel algı bozukluğu olarak tanımlanan, bireyin bağzı seslere karşı seçici davranması, …