Blog

Aynadan Yansıyan Hayatlar

ergen-psikolojisi

Ergen Psikolojisi konusunda bilinmeyenler ergen psikoloğu yorumları

Ergenlik, kızlarda 11 erkeklerde ise 13 yaşında başlayan ani büyüme ve gelişmeyi bünyesinde bulunduran bir durumdur.Ergen Psikolojisi Ergen psikologu, bu dönemde büyüme ve gelişmeyle beraber duygusal buhranlar da yaşayan ergen, hem ailesiyle hem de arkadaşları ile iletişim problemleri yaşar. Bu iletişim problemleri arttıkça bu sıkıntılar ergen tarafından içselleştirir ve psikolojik sıkıntı oluşma ihtimali yüksek bir hale getirir. Bu durumda, ailenin herhangi bir ergen psikoloğundan yardım alması, ergenin buhranlarını daha kolay atlatmasını sağlayacaktır.

Ergenin bu kadar sıkıntı yaşamasının ana nedenlerinden biri de ergenin yetişkin dünyasına geçme çabasından kaynaklanmaktadır. Ergen Psikolojisi Bu sıkıntıları yaşaması, ergenin özellikle gelecek konusunda sıkıntılar yaşamasına sebep olur ve gelecek kaygısı yaşayan ergen, mevcut zamandaki anlık yaşamını olumsuz etkilemektedir. Ergen uzmanının yapması gerekenlerden biri de geleceğe karşı bakış açısını ve yönelimlerini şekillendirmektir.

Ergen Psikolojisi Dönemleri

ergen psikolojisi
ergen psikolojisi

Ergenlik döneminin sorunsuz atlatılması genç yetişkinlikte bireyin travma yaşamasını önler. Geçmişde yaşanan travmalar bireyle birlikte geleceğe tasınır. Bu travmalar bireyin karar alma mekanizmasını olumsuz etkilerken seçimlerinde hatalar yapmasına, gelecekte kuracağı hayatın yapı yaşlarını yanlış yerleştirmesine sebep olur. Birey hayatını şekillendirirken önce büyük taşları daha sonra daha küçüklerini yerleştirmeli en son kumları üzerine eklemeli sağlam bir teml ile oluşturulan hayat güçlü ve yıkılmaz bir yapıya dönüşmelidir. Kuracağı aile ,iş hayatı ergenlik döneminde yaptığı seçimler üzerine inşaa edildiği unutulmamalıdır. Aile çocuğu için en doğrusunu düşünmek yerine ergen bireyin seçimlerini göz önünde tutarak profesyonel yardım almalı sonuçlarını zaman içinde görmeli gerekli karar ve değişiklikleri yine ergen bireyi de konuya dahil ederek çözmelidir.

Ergen Psikoloğu Ailelere Nasıl Yardımcı Olur?

Ergen Psikoloğu ergen odaklı yaklaşımla ailelerin kaygılarını giderirken, bireyin durumunu gözden geçirip mevcut olanakların en iyi şekilde ergene anlatılmasına yardımcı olur. Hatalarını ailesi gibi ön yargılı değil onun arkadaşı gibi çözümler üretir. Bu çözümleri ergen birey ile tartışarak onun duygularını hiçe saymadan yapar. Aile – ergen ve uzman ortaklığın da yapılan seanslar sancılı dönemin, çatışmaların engellenmesi ifade ögürlüğünün ön planda olduğu özverili bir süreçtir. Ergen Psikoloğu hakkında merak ettiklerinizi Ergen Psikoloğu yazısından okuyabilrisiniz.

 

Bir Yorum Yaz

psikolog-dokunmak

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA Etik konularla ilgili süpervizyon çalışmalarında   Öğrencilerin ortaya …

asperger-sendronu

ASPERGER SENDROMU

ASPERGER SENDROMU Asperger Sendromu (AS)1944´de Avusturyalı hekim Hans Asperger tarafından “otistik piskopati” …

misofonya

Misofonya İşitsel Algı Bozukluğu Sendromu

Misofonya Nedir? Misofonya işitel algı bozukluğu olarak tanımlanan, bireyin bağzı seslere karşı seçici davranması, …