Grup Terapisi

Grup Terapisi Nedir Nasıl Yapılır?

Grup Terapisi

Grup Terapisi Nedir?

Grup terapisi yada diğer adı ile grup psikoterapi birden çok danışanın birlikte, bir danışman kontrolünde yaptığı psikoterapi seansının adıdır. Grup terapisinde esas olan bir grup içerisinde konuşabilmek, sorunlarını paylaşabilmektir. Belirli kurallara göre yapılır. Bilişsel davranışçı terapinin esası buna dayanır. Grup içi kişiler arası ilişkinin doğurduğu sinerji tedavinin bir çok aşamasında kullanılır.

Grup Terapisi Nasıl Yapılır?

Grup psikoterapi genellikle en az 5 en fazla 15 danışan ve 1 yada birden fazla danışmanı içerir. Grup her hafta toplanır ve 2 saatlik seanslar yapar. Haftanın kalanında grup içerisinde bireysel seans alması gereken kişiler varsa onlarda bireysel seanslarını alır. 

Grup Terapsi neyi hedefler?

Grup ile terapisi depresyon, anksiyete, panik bozukluk, sosyal anksiyete gibi rahatsızlıklar ile madde bağımlılığı gibi psikolojik problemlerin  tedavisinde hızlı sonuçlar alınabilecek psikoterapi şeklidir.

Çok daha masun gruplarda kurulabilir örneğin utangaçlık, sosyal olamama, üstün zekalı çocuklar ve davranışları, sosyal becerilerin artırılması gibi gruplar genellikle birbirlerine yardımcı olur ve sorunların kökenine inilmesi kolaylaşır.

Grup Terapisi Etkinlikleri

Grup ile terapisinin etkinlikleri grup üyelerinin yardımlaşması dışında biraysel terapi yöntemleri ile eşittir. Grup terapisinin etkinliği daha çok bağımlılık ve şiddet gibi kişisel gelişimin etkin olduğu örnek incelemenin gerektiği ve grup yardımlaşma ve dayanışmasının ön plana çıktığı konularda görülür.

Grup Terapisi Konuları

Grup ile terapisi konuları zaman

Zaman önemli bir faktördür. Zamanın yanı sıra sürekli olması önemlidir. Her seans başka bir kişinin problemleri ortaya konur ve çözüm için fikirler alınır.

Grup Terapisi İstanbul hangi psikolojik danışmanlık merkezleri uyguluyor

Yakaza psikoloji, grup psikoterapi etkinliklerini sekiz yıldır aktif olarak sürdürmektedir. Özellikle üstün yetenekli çocuklar ile yapılan grup çalışmalarında çok başarılı sonuçlar alınmış dikkat dağınıklığı ve sosyal anksiyete problemlerinin grup ile çözülmesi konusunda tecrübelidir.

Grup Terapisi Eğitimi

Eğitimi psikolog ve psikolojik danışmanlar yetkili kurumlardan alabilirler. Eğitim sonucunda uygulayıcı sertifikası alırlar ve grup ile terapi uygulayabilirler. Eğitim sonrası deneyim terapi yapmak için çok önem taşır. Birden fazla kişi ile terapiye katılmak bireylerde güven problemi oluştura bilir bunun için grubu yöneten psikolog yada psikolojik danışmanın tecrübesi grubun kendini güvende hissetmesi için çok önemlidir.

Grup Terapisi Örnekleri

Depresyon, anksiyete, panik bozukluk, sosyal anksiyete gibi rahatsızlıklar ve Özellikle madde bağımlılığı konularında kullanılır.  Üstün yetenekli çocuklar ile çalışmalar son yıllarda hızla iyi sonuçlar veren çalışmalar arasındadır.

Örnek olarak üstün zekalı çocuklar ile grup çalışması yazımızı okuyabilirsiniz.

psikolog-dokunmak

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA Etik konularla ilgili süpervizyon çalışmalarında   Öğrencilerin ortaya …

asperger-sendronu

ASPERGER SENDROMU

ASPERGER SENDROMU Asperger Sendromu (AS)1944´de Avusturyalı hekim Hans Asperger tarafından “otistik piskopati” …

misofonya

Misofonya İşitsel Algı Bozukluğu Sendromu

Misofonya Nedir? Misofonya işitel algı bozukluğu olarak tanımlanan, bireyin bağzı seslere karşı seçici davranması, …