Terapi ve Psikolojik Danışma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Terapi ve Psikolojik Danışma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Neden Psikolojik Danışmanlık Merkezine Gitmeliyim?

Psikolojik danışman, yada psikolog ile terapi sorunların çözümüne odaklıdır. Arkadaşlarınız ile konuşmak ise sizi rahatlatmak amaçlıdır. Arkadaş ile konuşmak onun ile empati kurmak sizi sorunlarınızı çözmek yerine üzerini kapatmaya yönlendirecektir. Üst üste yaşanan travmalar sorunların çözümü zorlaştırır.

Yakın dostlarınızın, sırdaş yada aile bireylerinin size yaptığı yorumlar genellikle yanlıdır. Karşılıklı kurulan empati anlık rahatlama için öanmlidir fakat sorununuzun kolaylıkla çözülmesini istiyorsanız lütfen problemlerinizi bir psikolog yada psikolojik danışman ile paylaşın. Psikolog nedir makalesini okuyarak daha faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Danışmanınız sizin yanınızda herzaman yoktur yalnızca siz talep ettiğinizda sizinle bereberdir ve sırlarınız terapi odasında kalır.

 

 

Sorunlarımı Tanımadığım Bir psikolog ile konuşa bilirmiyim?

Her kişi özel hayatını tanımadığı insanlar ile konuşmakda güçlük çekebilir. Önemli olan karşınızdaki psikoloğun size verdiği güven ve değerdir. İşinde uzman bir psikolog sizinle nasıl konuşacağını sizi nasıl konuşturacağını ve sizi nasıl dinleyeceğini bilir. Sizler gibi yüzlerce insanın problemlerini dinleyerek onlara doğru düşünce ve davranışı göstermek psikoloğun görevidir. Psikolog nedir makalesini okuyarak daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Psikolog yada Psikolojik Danışman bana nasıl yardımcı olabilir?

Terapi sırasında danışman duygu ve düşüncelerinizi sözlere dökmenize bu düşüncelerin sizi tekrar tekrar tarırlayarak yıpratmanıza izin vermez. Unutulmamlıdır ki bir problem yaşandığı anda değil tekrar tekrar düşünülüp çıkış yolu bulunamadığında rtık bir psikolojik problemdir. Bir problemin aşılması bu problemin ortadan kalktığını göstermez. Problemlerin sebepleri görmezden gelinen kırılgan ve duyarlı karakterlerdir. Bu kırılgan yapı güçlendirilmeden sorunların tekrarlanması engellenemez. Birey sorunlarından kçmadan olayları ve davranışlarını irdelemeli kendini yada bir başkasını suçlamadan kendisine objektif olmayı başarabilmedir.

 

Kimler Psikolog yada Psikolojik Danışmana Gitmelidir?

Psikolog, psikolojik danışman ile terapi sizin yanlış, psikolojisi bozuk, kişiliksiz yada zayıf karakterli olduğunuzu göstermez. Terapi almaya karar veren kişi günlük hayatında karşılaştığı problemlerin doğru şekilde çözümünü isteyen ve karşılaşacağı diğer sorunlar ile yüzleşirken sorunlarını biriktirmek  istemeyen kişilerdir. Bu karar doğru bir karadır. Unutulmamalıdır ki terspist sürekli yüzyüze baktığınız bir dost yada arkadaş değildir. Terapistin görevi sorunlarınızı doğru yöntemler ile çözüme kavuşturmaktur. Terapi adlı makalede detaylı bir inceleme okuyabilirsiniz.

 

Bir Psikoloğa yada Psikolojik Danışmana ihtiyacım var mı?

Bir bireyin yaşamını sürdürken sabah neşeli uyanması gündelik yaşantısını mutlu bir şekilde sürdürmesi, eğitimini ve sorumlulukarını zamanında yerine getirmesi, çalışıyorsa işlerini aksatmaması gerekir. Bunu aksine uyku problemi yaşaması, sabah sürekli geç uyanması yada uynamak istememesi, sosyal problemler yaşaması, sorumluklarından kaçması, sürekli yarım kalan işleri sıkıntı ve sitresini arttırır. Mutsuz bir birey olmasına sebeptir. Yaşayacağınız sıkıntıların büyümemesi için psikolojik danışmana ihtiyaç duyabilirsiniz. Psikolojik danışma hakkında daha detaylı bilgi için psikolojik danışma makelesini okuyabilirsiniz.

Günlük hayatınızı ve eğitim sürecinizi engelleyen tüm güncel sorunlarınızda psikolojik danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz

 • Yalnızlık ve utangaçlık ile başa çıkmak istiyorsanız,
 • İlişkilerinizde etkili iletişim kurmak istiyorsanız,
 • Özgüven ve girişkenlik konularında zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız,
 • Stres ve kaygı ile başetmek istiyorsanız,
 • Sınavlar ve notlar ile probleminiz varsa,
 • Mesleki alanlarda kendinize bir yol çizmek istiyorsanız,
 • Her türlü karar verme güçlüğü çekiyorsanız,
 • Uyum zorluğu yaşıyorsanız,
 • Yaşamım nereye doğru gidiyor diye endişeleniyorsanız.
 • Kimseye anlatamadığınız ancak paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz olduğuna inanıyorsanız,
 • Zamanı etkili kullanamıyorsanız,
 • Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız,
 • Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız,
 • Çalıştığınız halde başarılı olamıyorsanız,
 • Hayatınızda birşeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız,
 • İnsanlarla daha etkili iletişim kurmak ve duygularınızı etkili şekilde ifade etmek istiyorsanız,
 • Stresli ve aşırı kaygılıyım diyorsanız,

 

Psikolojik Danışma süresi ne kadardır.

Sorunun büyüklüğü, derinliği ve zamanı dikkate alınarak 6 hafta ile 1 yıl süren terapi kayıtları mevcuttur.

 

 

psikolog-dokunmak

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA

HASTA – DANIŞMAN İLİŞKİSİNDE DOKUNMA Etik konularla ilgili süpervizyon çalışmalarında   Öğrencilerin ortaya …

asperger-sendronu

ASPERGER SENDROMU

ASPERGER SENDROMU Asperger Sendromu (AS)1944´de Avusturyalı hekim Hans Asperger tarafından “otistik piskopati” …

misofonya

Misofonya İşitsel Algı Bozukluğu Sendromu

Misofonya Nedir? Misofonya işitel algı bozukluğu olarak tanımlanan, bireyin bağzı seslere karşı seçici davranması, …